Bizler sürdürülebilir bir çevre yaratma istek ve kararlılığında olan, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanılması için öncü olmak için kendini adamış bir grup gönüllüyüz. Akademisyen, öğretmen, sürdürülebilir çevre ve yeşil teknolojiler uzmanı, sanatçılardan oluşan grubumuz; çevreyi koruyan, yenilenebilir enerji kaynaklarını etkili kullanabilen kişiler yetiştirme isteğindeyiz. Sürdürülebilir bir çevrede temiz denizlerin korunduğu, yemyeşil bir Kıbrıs için eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkında olarak, gelecek nesilleri yetiştirecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. Çocuklara ve ailelerine ulaşmanın en kolay ve en verimli yolunun öykülerle olabileceğine inanıyoruz.

Elektrik Mühendisleri Odası’nın desteğiyle, bir öykü kitabı yazmak için çıktığımız bu yolda; çocuklarımız önderliğinde daha temiz, daha yaşanabilir bir Dünya kurmayı hayal ettik ve bugün Sıfır Atık, Elektrik ve Enerji, Su ve Hava Kirliliği ve Orman Yangınları başlıkları altında dört öykü kitabını çocuklarımız, okullarımız ve tüm ülkemiz için hazırlamaktayız.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Talim Terbiye Dairesi ile hazırlanan protokol neticesinde 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında okullarımızda kaynak kitap olarak kullanılmaya başlayacak masal kitaplarının; öğretmen kaynakları ve öğrenci etkinliklerinin de içerisinde yer alacağı bir web sitesi de olacaktır. Bu siteye www.enerjikegitim.org adresinden kolayca ulaşılabilecektir. Ayrıca EMO desteği ve sponsorluğunda tüm ilkokul çağındaki çocuklar için öykü kitaplarının ulaşılabilir olması için çalışmalar yürütülmektedir.

Kaynak kitap olarak kullanılması hedeflenen bu masal kitaplarının oluşturulması için 1 yıla yakın bir süredir çalışan ekibimizde;

Yağmur Bayhanlı; illüstrasyon sanatçısı,

Nursal Vahip ve Yasemin Taneri; yazarlar

Ahmet Güneyli; Düzelti ve Materyal Hazırlama

Mustafa Yanaroğlu; Sürdürülebilirlik ve Yeşil Teknolojiler Uzmanı

Yıldız Ceylangüden; Materyal Hazırlama

Remzi Güneralp; Grafik Tasarım

Erdal Şanlıdağ; Web Tasarım ve Teknoloji

Özge Yorulmaz ve Mustafa Özmert; proje koordinatörleri olarak yer almaktayız.

Bu projenin sürdürülebilirliği, sürekliliği, yaygın hale getirilmesi bizler için önemlidir.  Öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin de yer aldığı platformlar yaratılarak projenin desteklenmesi ve geliştirilmesi sadece ülkemiz için değil, dünyamız için de önemli bir adım olacaktır.

Misyonumuz

Sürdürülebilir çevre yaratabilmek için eğitim önemli bir süreçtir ve eğitimcilerin rehberliğinde değişim mümkündür. Özellikle de okul türü öğrenmeleri destekleyecek ve eğitimi okulun dışına taşıyacak nitelikli eğitim materyallerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede bir devrim olarak nitelendirilebilecek sürdürülebilir çevrede yaşam prensipleri oluşturulabilir. Sözü edilen eğitim materyallerinin başında ise çocuk kitapları gelmektedir. Çocukların çevre duyarlığına en çok okuyarak ve deneyimleyerek sahip olabilecekleri inancından hareketle bu projede ilkokul düzeyindeki çocuklar için öykü kitapları hazırlanmıştır. Bu projede yazılan öykü kitapları; eleştirel düşünme soruları, öğrenci merkezli etkinlikler ve teknoloji destekli okuma alıştırmalarıyla desteklenmiştir.

Visyonumuz

Bu projenin çıkış noktası, sürdürülebilir bir çevre duyarlığı yaratma idealidir. Bu ideale ulaşmak adına payımıza düşen sorumluluğu üstlenerek öncelikle Kıbrıs’ta sonra da tüm dünyada enerjinin daha verimli ve çevreye zarar vermeden kullanılmasına odaklandık. Geleceğe, bir başka deyişle çocuklarımıza yenilenebilir enerji kaynakları, temiz denizler, temiz hava ve yemyeşil bir Kıbrıs bırakmayı hedefliyoruz. Bu değişimin ise ancak temelden gerçekleşeceğine inanıyoruz ve başlattığımız projemizin temel vizyonu, çocukların önderliğinde çevre dostu yurttaşlık bilincini oluşturmaktır.